Který styl kabátu padne právě vám?
Za dveřmi je zima a k ní jistě patří návrat od lehkých letních šatiček a šatů ke svetříkům a kabátům. A právě správné volbě kabátů podle typu postavy jsou věnovány následující řádky. Rozdělení typů ženské postavy je mnoho variant. Každá jsme jiná, ale můžeme vždy vypadat v tom, co si oblékneme, co nejlépe. Existují základní vodítka k identifikaci tělesného typu. Důležité je při volbě oblečení, materiálů, vzorů a doplňků brát v úvahu tři stěžejní faktory postavy – tvar těla, proporce, výška a váha.
Kabáty pro základní typy postav
Abychom vypadaly ve svém kabátu co nejlépe, zkusme se nechat inspirovat následujícím rozdělením postav.Obrácený trojúhelník
Široká ramena, úzké boky, v silnější a svalnatější nebo štíhlé verzi.
Tyto typy vypadají nejlépe v kabátech klasického střihu. Pokud chceme zachovat ženskou linii, zvolíme kabát bez vycpávek s páskem v pase a střižený mírně do A. Pro postavy menšího vzrůstu bude vhodná kratší délka kabátu, nejdelší těsně nad kolena. Jako materiál zvolíme pevnější tkaniny , které drží pevné a ostré obrysy těla. V tomto případě se doporučuje vyvarovat střihů s příliš širokými rameny a měkkých, volně tkaných materiálů.
Čtvercový tvar
Pro tento typ platí, že ramena a boky jsou přibližně v jedné svislé linii.
Pro vysoké postavy je vhodný střih kabátu tvořící dojem širších ramen. Dlouhánkám sluší delší délky, klidně až ke kotníkům. Středně vysoká žena se jistě bude cítit dobře v kabátě dlouhém do půli stehen až těsně ke kolenům.
Hruškovitý tvar
Klasický tvar „ hruška “ je charakteristický úzkými rameny, širšími boky a stehny.
I hruška může působit neodolatelně. Stačí se držet následujících rad. Ideální je upravený evropský střih kabátu se špičatými klopami nebo širokým šálovým límcem. Opticky Vám rozšíří ramena také různé varianty kožešinových ( umělé náhražky jsou již k nepoznání od originálů :-) a úpletových límců. Délka kabátu zavisí na vaší výšce. Vždy platí, že ty nejdelší kabáty sluší těm nejvyšším. Čím menší výškou disponujeme, tím kratší délku volíme.
Tvar jablka
Široká hruď, zakulacená záda, kulatá ramena a bříško – to vše tvoří zaoblenou siluetu.
Ženy tohoto typu by měly nosit pohodlné, nepřezdobené kabáty. Volnější, neobepínající těsně postavu. Optického zeštíhlení se může dosáhnout volbou vertikálních švů nebo proužků. Barva se doporučuje v tmavších odstínech, světlá vždy nějaký ten kilogram přidá. Délku kabátu opět volíme podle výšky postavy, nicméne by neměla být v tomto případě maxi. Ideální je délka střední. Ve vycpávkách a utažených páscích se nejlepšího dojmu nedosáhne, proto je vynecháme.
Kabát a eleminace malých vad postavy
Krátké tělo, dlouhé ruce a nohy
Proporce je nutné vyvážit. Toho se docílí volbou kabátu v evropském stylu, který zvýrazní váš trup a opticky zredukuje délku nohou. Vybíráme kabáty bez zdůraznění pasu a střední délky. Pásek uvážeme ležérně přes boky, nejlépe asymetricky.
Souměrná postava
Ať malá nebo vysoká, žena souměrné postavy má zkrátka jednodušší volbu. Padne jí téměř každý klasický střih kabátu od těch nejkratších po nejdelší. Při vhodné kombinaci s ostatním oblečením a doplňky může zvolit kabátek do pasu i do půli lýtek. Jen pokud je souměrná postava příliš malého vzrůstu pozor na maxi délky. Dojem by mohl být příliš „utopený “.
Delší trup a krátké nohy
Opět vyvážíme proporce. Nejlépe délkou kabátu . Nesmí být dlouhý. Nejlepší varianta je těsně pod hýždě, maximálně do poloviny stehen. Nohy se opticky prodlouží. Zde jistě platí zásada o vyšších podpadcích a delších kalhotách či krátké sukni. Jistě nevypadají dobře ohrnuté nohavice nebo kotníčkové boty k sukni.
Poměrná velikost
Výška a stavba kostry je pro nás vodítkem při výběru materiálů a vzorů. Velká žena bude vypadat nezajímavě v drobném, jemném vzoru. Potřebuje vzor odvážnější. Naopak ženy s jemnou kostrou nebo menší postavy by se měly vyvarovat nápadných a velkých kompozic. Rovnováhy dosáhnou jemným vzorkem. Na poměrnou velikost bychom neměly zapomínat ani při výběru doplňků. Nosíme my kabelku nebo ona nás?